Patrick Manning

Patrick Manning Patrick Augustus Mervyn Manning (17 August 1946 – 2 July 2016) was a Trinidadian politician who was the fourth and sixth Prime Minister of Trinidad and Tobago; his terms ran from 17 December 1991 to 9 November 1995 and from 24 December 2001 to 26 May 2010. He was also Political Leader of the People's National Movement (PNM) from 1987 to 2010. A geologist by training, Manning served as Member of Parliament for the San Fernando East constituency from 1971 until 2015 when he was replaced by Randall Mitchell and was the longest-serving member of the House of Representatives. He was the Leader of the Opposition from 1986 to 1990 and again from 1995 to 2001.

Manning was born in San Fernando and received his secondary education at Presentation College, San Fernando, and his Bachelor's Degree from the University of the West Indies at Mona, in 1969. After graduation, he returned to Trinidad where he worked as a geologist for Texaco. He entered Parliament in 1971 representing the San Fernando East constituency.
Showing 1 - 2 of 2 for search: 'Manning, Patrick, 1941-', query time: 0.09s